Microsoft’un eski CEO’su Ballmer eski ortağı Bill Gates’i solladı

2000-2014 yılları arasında Microsoft’un CEO’su olan Steve Ballmer, dünyanın en zengin 6. kişisi unvanını kazandı. Ballmer, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’i geçerek bu konuma ulaştı.

MICROSOFT HİSSELERİNİN ETKİSİ

Microsoft hisseleri, yıl başından bu yana %21 artış göstererek rekor seviyelere ulaştı. Bu yükseliş, özellikle Microsoft’un OpenAI ile olan ortaklığı ve yapay zeka teknolojilerinin ABD borsasındaki etkisiyle gerçekleşti. Ballmer’ın servetinin %90’ından fazlası Microsoft hisselerinden oluşuyor ve Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre net serveti 157,2 milyar dolar olarak belirlendi.

BILL GATES’İN SERVETİ VE YATIRIMLARI

Bill Gates’in serveti ise 156,7 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Gates, servetinin yaklaşık yarısını Microsoft hisselerinin satışından ve temettülerinden elde ettiği gelirlerle oluşturduğu Cascade Investment’ta tutuyor. Gates ayrıca, Cascade aracılığıyla atık yönetimi şirketi Republic Services Inc.’de 21 milyar dolarlık hisseye sahip.

HAYIRSEVERLİK FAALİYETLERİ

68 yaşındaki Bill Gates, eski eşi Melinda Gates ve yakın arkadaşı Warren Buffett ile birlikte 75 milyar dolarlık Gates Vakfı’nı kurdu. Vakıf, dünyanın en büyük yardım kuruluşlarından biri olarak biliniyor.

BALLMER’IN NBA YATIRIMI

Steve Ballmer, 2014 yılında Microsoft’tan emekli olduktan sonra, aynı yıl NBA takımlarından L.A. Clippers’ı 2 milyar dolara satın alarak büyük bir yatırım yaptı. Bu satın alma, Ballmer’ın Microsoft dışındaki en dikkat çekici yatırımlarından biri olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir