Tesla’da düşüş sürüyor: 2. çeyrek satışları yüzde 4,8 geriledi

Yeni yılda Avrupa ve Çin’de elektrikli araç satışları düşmeye başladı. Hatta birçok marka, içten yanmalı motorlara daha fazla yatırım yapmaya karar verdi.

Tesla, Çin’de düşen talep nedeniyle Model Y’nin üretimini önemli ölçüde azalttı. Ayrıca şirket, düşük satışlar nedeniyle iş gücünü yavaş yavaş azaltıyor.

Satışlardaki düşüş sürüyor

2024’teki teslimat büyümesinin önemli ölçüde düşük olabileceği konusunda uyarıda bulunan Tesla, fiyat indirimlerine rağmen satışlarını artıramıyor.

Tesla, araç teslimatlarında ilk çeyrekte yaşadığı düşüşün ardından, ikinci çeyrekte de benzer bir durumla karşılaştı.

Tesla, kısa bir süre önce 2024 yılı için ikinci çeyrek araç üretim ve teslimat raporunu yayınladı.

Şirketin araç teslimat sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 oranında düştü. Beklenti yüzde 6 yönündeydi.

Tesla’nın resmi rakamlarına göre elektrikli otomobil üreticisi, 2024’ün ikinci çeyreğinde toplam 410 bin 831 adet araç üretimi gerçekleştirdi.

Bu üretimin 386 bin 576 adetlik bölümünü Model 3 ve Model Y oluştururken, 24 bin 255 adetlik kısmını ise Model S,X, Cybertruck ve diğerleri oluşturdu.

Tesla, bu çeyrekte 443 bin 956 adet araç teslim etti. Teslimatların 422 bin 405 adetlik kısmını Model 3/Y, 21 bin551 adetlik kısmını Model S,X ve diğerleri karşıladı.

Tesla böylece 2024 yılının ilk yarısında 830 bin776 adet araç teslimatı gerçekleştirmiş oldu.

ABD merkezli şirket,teslimatlarda ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,5, geçtiğimiz yılın son çeyreğine göre ise yaklaşık yüzde 20 düşüş yaşamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir